تیتر خبرها
خانه / مقاله ها / مغز و ذهن چه تفاوت هایی با هم دارند؟

مغز و ذهن چه تفاوت هایی با هم دارند؟

مغز و ذهن چه تفاوتی با هم دارند؟
مغز انسان چیزی بین یک تا دوکیلوگرم از وزن بدن مارا تشکیل می دهد.البته هرگز به دو کیلوگرم نمی رسد.اگر بخواهم دقیق تر بگویم وزنی بین یک کیلو و سیصد گرم تا یک کیلو و هفتصد یا هشتصد گرم می باشد و انرژی مصرفی آن به طور میانگین کمی بیشتر از بیست درصدانرژی کل بدن ما است.
تمام دستورات و تصمیمات ما توسط مغز ما انجام می شود هرگاه ما تصمیمی هم نمی گیریم در واقع یک تصمیم گرفته ایم که دستور آن توسط مغز ما صادر شده است.کنترل تمام حرکات بدن ما , کنترل دما بدن ما , تمام احساسات و عواطف ما نیز به عهده این مغز با ارزش می باشد.
برای گفتن بین تفاوت ذهن ومغز نیاز به یک مثال داریم هواپیمایی را فرض کنید که برای استفاده از آن حتما باید خلبانی وجود داشته باشد . مغز ما بسیار شبیه یک هواپیمای با ارزش است و ذهن ما نقش خلبان و کنترل کننده آن را ایفا می کند.اینکه چطور می توانیم مغز خود را کنترل کنیم بستگی به ذهن ما دارد . در واقع ذهن ما هدایتگر مغز ما می باشد. ذهن ما پلی است برای ارتباط دنیای مادی و غیر مادی. خاطرات تجربه ها و باورهای درست واشتباه در ذهن ما شکل می گیرند و بازتاب آنها را ما در مغز خودمان ,رفتار خودمان و در نهایت زندگی مان خواهیم دید.
درکتاب الیس در سرزمین عجایب ملکه از الیس می پرسد: آیا تا بحال خیال پردازی کرده ای؟ الیس در جواب میگوید که اصلا نمی داند خیال پردازی چیست.ملکه میگوید : اگر آدم ها جرات کنند که خیال پردازی کنند هر لحظه معجزه ای برای شان رخ خواهد داد و تنها مشکل این است که جرات خیال پردازی را ندارند.
آقای اسکار وایلد نویسنده و شاعر ایرلندی در سال 1279 از دنیا رفت ,او می گفت: همه ما در قهقرا زندگی می کنیم ولی نگاه بعضی از ما به ستارگان است.بله یکی از نشانه های داشتن ذهن قدرتمند توانایی تصویر سازی ذهنی است که باعث می شود ما انسانی با اعتماد به نفس بالاتری باشیم . در گفتگو هایی که با خود داریم بذر توانایی و به وجود آوردن رویاهای مان را فراهم کنیم.
تنها انسان های خوشبین هستند که موفق به خلق آنچه در ذهن دارند می شوند و گفتن یک نکته مهم برای رسیدن به هر آنچه در ذهن داریم باید تمام انرژی و تمرکزمان را به خود مان معطوف کنیم نه به عوامل بیرونی چون آنچه تحت کنترل و تغییر ما است تنها خودمان هستیم پس بررسی و تغییر عملکرد ما است که موجب تغییرات خواهد شد.

درباره ی هادی غلامی

مربی و مدرس مهارت های فردی و تند خوانی در زمینه روانشناسی موفقیت وبهبود فردی فعالیت میکنم و سعی ام بر این است که بتوانم از طریق تجربیات و مطالعاتم در ابتدا خود را در مسیر رشد قرار دهم و حس وحال بهتری به انسان ها ودنیای اطرافم انتقال دهم.

مطلب پیشنهادی

تقلید

تقلید اساساً یک عمل ذاتی برای رشد و تحول بیشتر است . چقدر باید مراقب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *