تیتر خبرها
خانه / مقاله ها / تقلید

تقلید

تقلید
اساساً یک عمل ذاتی برای رشد و تحول بیشتر است .
چقدر باید مراقب باشیم,چه جاهایی مجاز هستیم و از چه کسانی مجاز هستیم که تقلید کنیم؟
اگر از ما سوال شود چرا ؟ آیا دلیل خوبی برای جواب دادن داریم؟
گرجیف میگوید:شما هرگز نمیتوانید انسان باشید, مگر اینکه دست از میمون بودن بردارید!
تقلید در کودکان دقیقا میتواند همان چیزی که در حیوانات مثل شنا کردن ماهی ها و یا پرواز برای پرندگان باشد و هردو نشان دهنده توانایی های اولیه هستند .
در تعریف از تقلید کردن میشود به انتخابی بودن آن هم اشاره کرد.پس تقلید یک عمل انتخابی به منظور شبیه شدن به دیگران برای رسیدن به رشد و تحول بیشتر است.
ما میتوانیم عاشق هر چیزی باشیم . موسیقی, ورزش , فوتبال ,سخت کارکردن و سخت درس خواندن .اما اگر در عمل گرفتار تقلید کورکورانه بشویم چه اتفاقی برایمان رخ میدهد؟تنها خودمان را فراموش میکنیم .حتی اگر به موفقیتی هم برسیم لذت زیادی برایمان نخواهد داشت. فردی را در نظر بگیرید که علی رغم میل باطنی و به اصرار خانواده خود در رشته پزشکی مشغول به تحصیل میشود,این شخص پس از گذراندن دوره تحصیل خود با وجود اینکه یک پزشک شده ولی حس رضایت مندی و شادی را در خود نمی بیند.چون رفتاری که انجام داده تنها یک تقلید بوده برای رسیدن به هدف و ارزشی نخواهد داشت.
تا زمانی که نگاه عمیقی به مسائل نداشته باشیم احتمال شکست خوردن بیشتری برایمان وجود دارد.تقلید کورکورانه باعث رشد و خلق اثر از ما نخواهد شد.در هر فعالیتی احتمال شکست وجود دارد .جایی که درک و باوری وجود نداشته باشد تجربه اولین شکست ذوق
ادامه دادن مسیررا ازبین میبرد.در عوض انسانهایی را دیده ایم که با وجود شکست های فراوانی که تجربه کرده اند دست از تلاش نکشیده اند. همین پشت کار عامل پیروزی و رسیدن آن ها به مقصد شده است .
درک کرده اند و باور داشته اند آنچه به آن عمل کرده اند.
اگر از سرچشمه وجودت ذره ای در آن دمیده باشی تو را نجات خواهد داد و این نقطه ی مقابل شکست و نابودی است.اگر اینچنین نباشد رفتار ما تنها یک وابستگی است به دیدنی ها و هرچه از محیط اطرافمان دریافت میکنیم اما اگر ذره ای با چشم جانمان نگاه کنیم وابستگی در رفتار تبدیل به دل بستگی میشود. درخودمان رها میشویم و نه در دیگری نه در پایبند کسی بودن واین باعث رشد می شود .
در سراسر زندگی چه کرده ایم ,به اطرافمان نگاه کنیم ,چه کارهایی انجام داده ایم ؟
ما به دنیا آمده ایم تا خودمان باشیم و اثری تازه ازخودمان به جا بگذاریم .اما وابسته شدن و تقلید کردن ما را به جایی میبرد که دیگر خودمان نیستیم و در اندیشه دیگری گرفتار میشویم. پس به جای تقلید کورکورانه و کپی کردن از دیگران آگاهانه از تجربه آنها استفاده کنیم.

درباره ی هادی غلامی

مربی و مدرس مهارت های فردی و تند خوانی در زمینه روانشناسی موفقیت وبهبود فردی فعالیت میکنم و سعی ام بر این است که بتوانم از طریق تجربیات و مطالعاتم در ابتدا خود را در مسیر رشد قرار دهم و حس وحال بهتری به انسان ها ودنیای اطرافم انتقال دهم.

مطلب پیشنهادی

ذهن و نگرانی

ذهن و نگرانی نزدیک به نیمی از تخت خواب های اشغال شده بیمارستان ها مربوط …

2 دیدگاه

  1. بسیار آمورنده بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *