تیتر خبرها
خانه / مقاله ها / بدبینی

بدبینی

بدبینی
پیامبر (ص) می فرماید: برای گفتار و کرداری که از برادرت سر می زند عذری بجوی و اگر نیافتی عذری بتراش.
بدبینی در لغت به معنی سوءظن است .به حالت درونی گفته میشود که نتیجه آن عدم اعتماد شخص به دیگران و اطرافیانش میباشد.
افرادی را که به بدبینی دچار هستند را میشود به چهار گروه تقسیم کرد:
سوءظن به خدا
سوءظن به خود
سوءظن به دشمنان
سوءظن به نزدیکان,دوستان
بدبینی به خدا- با کوچک ترین اتفاق از رحمت خداوند ناامید می شوند و امیدشان را نسبت به آینده از دست می دهند.یادمان باشد که تنها خداوند است که از کل مسیر زندگی ما آگاه است.شاید اتفاقی که امروز برایمان رخ داده قسمتی از مسیر موفقیت و یا نشانه ایست از طرف خداوند .پس بدبینی و ناامید بودن از رحمت خداوند یکی از بزرگ ترین اشتباهات است.علت دیگری که باعث سوءظن به خداوند میشود گناه کردن زیاد ,نادانی و عدم شناخت اوست پس از خودمان و افکار منفی در برابر خدایی که مهربانترین است مواظبت کنیم.
بدبینی به خود- بودن آن در حد اعتدال نه تنها اثرمنفی بر ما و رفتار ما نخواهد داشت و
اگر ما انسانی باشیم که به رشد و پیشرفت خود فکر کنیم می تواند عاملی باشد برای به چالش کشیدن خودمان و از مسیر خوش بینی زیاد که معمولا ما را به تنزل و درجا زدن سوق میدهد ,تغییر مسیر دهیم.
بدبینی به دشمنان- تنها حالتی است که بدبین بودن یک امتیاز به شمار می رود.دشمنان و بدخواهان ما گاهی در لباس دوست هستند و سعی در نزدیک شدن به ما می کنند.سوءظن به این افراد باعث می شود تغییر و دروغ ظاهری آنها راه به جایی نبرد وبدبینی در اینجا عاملی هست که نتوانند به مقصد خود برسند و آسیبی به دیگران وارد کنند.
بدبینی به دوستان و نزدیکان- بزرگ شدن در خانه ای که پدر و مادر نسبت به هم بدبین بوده اند یکی از عوامل مهمی است که می تواند باعث شود فرزندان آنها در آینده افراد بدبینی باشند.تعصب داشتن به موضوعی خاص هم عاملی است برای اینکه ما از عقل و خرد خودمان نتوانیم درست استفاده کنیم و در موضوعات مختلاف با دیدی محدود مسائل را تحلیل کنیم و با بدبینی رأی دهیم و قضاوت کنیم .انسان بدبین معمولا دچار نوعی خودبرتربینی هم هست و دیگران را مثل خود نمی بیند, در بسیاری از مواقع قبل از اینکه به عملکرد خود فکر کند دیگران را مورد بدبینی قرار میدهد .
درچهارچوب زندگی زناشویی ,زندگی کردن با فرد بدبین یکی از بدترین انتخاب ها می باشد.زندگی با فردی که به شما اعتماد ندارد دشوار است.او همیشه نیمه خالی لیوان را می بیند و احتمال اینکه این مشکل در گذر زمان به نوعی وسواس تبدیل شود زیاد می باشد.
برای فرار از بدبینی به شما توصیه می کنم ورودی های ذهنتان را کنترل کنید. اگر با کسانی معاشرت می کنید که این احساس را در شما زنده میکنند از آنها دوری کنید . به عوارض و پیامد های رفتارتان بیشتر فکر کنید و حتما وقتی برای مطالعه دراین زمینه اختصاص دهید.

درباره ی هادی غلامی

مربی و مدرس مهارت های فردی و تند خوانی در زمینه روانشناسی موفقیت وبهبود فردی فعالیت میکنم و سعی ام بر این است که بتوانم از طریق تجربیات و مطالعاتم در ابتدا خود را در مسیر رشد قرار دهم و حس وحال بهتری به انسان ها ودنیای اطرافم انتقال دهم.

مطلب پیشنهادی

تقلید

تقلید اساساً یک عمل ذاتی برای رشد و تحول بیشتر است . چقدر باید مراقب …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *